Optymalizacja PODATKOWA, FAKTY i MITY

Kim jest Cezary Zieniuk?

Cezary Zieniuk od 12 lat zajmuje się planowaniem podatkowym, zabezpieczaniem majątku i doradztwem w zakresie podatków międzynarodowych. Jego firma – IBCCS TAX zatrudnia do 200 pracowników i obsłużyła dotychczas 500 klientów. Godzina konsultacji z nim warta jest
około 1000 zł. IBCCS TAX ma biura na Cyprze, w Gruzji, w Estonii. Branża jest niszowa i niewiele jest rzeczowych informacji na temat rejestracji spółki za granicą, dlatego oni pokazują, w jaki sposób robić to bezpiecznie i zgodnie z prawem.

Jak wybrać dobrego doradcę podatkowego?

Pierwsze, na co zwraca uwagę Cezary, to sprawdzenie rekomendacji. Przed skorzystaniem z porad doradcy podatkowego, warto również zapytać o wskazania prawne, które opisują dany problem. Jeśli doradca sugeruje na przykład, by założyć spółkę w danej strukturze – dobrze jest poprosić o potwierdzenie tej sugestii w aktach prawnych.

Kiedy klient powinien zrezygnować ze współpracy z doradcą podatkowym?

Przede wszystkim należy zrezygnować ze współpracy z doradcą, który proponuje niedeklarowanie dochodu. Jeśli ktoś mówi, że nie trzeba płacić podatków, bo nie można tego sprawdzić – najlepiej od niego uciekać, bo jest to nielegalne. Kolejnym czynnikiem, który powinien nas zaalarmować, jest brak personelu z kwalifikacjami i brak potwierdzenia proponowanych rozwiązań w prawie. Niebezpieczna jest również sytuacja, gdy doradca nie
chce udzielić porady na piśmie, może to świadczyć, że zalecenie jest nielegalne lub obarczone ryzykiem podatkowym.

Przy prowadzeniu działalności za granicą, doradca musi znać się także na umowach międzynarodowych, które wiele osób ignoruje. Umowy regulują warunki, które należy spełnić, a ich nieznajomość może wpędzić nas w duże kłopoty.

Firma zarejestrowana za granicą

Jednym z głównych zagrożeń jest nieznajomość praw dotyczących rezydencji podatkowej oraz zakładu podmiotu. To w tych dwóch terminach kryją się główne ryzyka, w sytuacji, gdy rejestrujemy działalność za granicą. Czasami, pomimo że ma się spółkę w Anglii, należy i tak podatek dochodowy odprowadzić w Polsce.

Źle ułożona struktura podatkowa niesie ze sobą ogromne ryzyko. Należy zrobić to zgodnie z prawem i przepisami podatkowymi – najlepiej zasięgnąć porady podatkowej zarówno w wybranym kraju, jak i w Polsce, a następnie odnieść się do polskich ryzyk podatkowych i polskich przepisów.

Niektórym ludziom wydaje się, że tylko nieuczciwe firmy rejestrują działalność w krajach takich jak Cypr. Wynika to najpewniej z czarnego PR-u, który stworzyli politycy, media, może częściowo również władze, które próbują zatrzymać przedsiębiorców w swoim kraju. Wiele osób przeprowadza się na Cypr osobiście lub biznesowo – ze względu na niskie podatki, biznesowy klimat, słońce przez 300 dni w roku i miłych ludzi, co czyni ten kraj idealną bazą do mieszkania.

Zabezpieczenie majątku

Cezary w całej karierze zabezpieczył około miliarda euro – w swojej obecnej i w poprzedniej firmie. Ze względu na poszanowanie podstawowych praw człowieka uważa, że jeśli ktoś zapracował na swój majątek, to nie powinien go stracić z powodu luk prawnych lub skomplikowanych przepisów.

Jakie są faktyczne zagrożenia dla majątków w Polsce?

Przez ostatnich 5-10 lat wprowadzano w Polsce przepisy dotyczące unikania opodatkowania, posiadania spółek za granicą, bezpieczeństwa majątkowego, które uniemożliwiają prowadzenie biznesu w niebiurokratyczny sposób. Rząd wprowadził między innymi ustawę o spółkach kontrolowanych, obejściu prawa, przejęciu majątku przez władzę – ustawy te są bardzo radykalne. W Polsce jest na tyle duże niebezpieczeństwo prawne, że państwo ma moc przejmowania spółek i majątków.

Przedsiębiorcy coraz częściej nie chcą prowadzić biznesu w tym kraju przez zawiłą biurokrację i utrudnienia, dlatego przeprowadzają się i przenoszą swój majątek w miejsca, w których jest to znacznie łatwiejsze i bezpieczniejsze – do Hiszpanii, na Cypr, na Maltę, do Estonii, czy do Anglii. W Europie przystępne podatkowo są także kraje takie jak Malta, Łotwa
i Litwa, a poza Unią Europejską Gruzja, czy też Emiraty Arabskie.

Od jakiego pułapu warto myśleć o zabezpieczaniu majątku?

Cezary jest przekonany, że każdy majątek powinno się odpowiednio zabezpieczyć. Przedsiębiorca, który nie ma aktywów albo dużych pieniędzy najpewniej prędzej czy później się dorobi. Dlatego warto od początku stworzyć bezpieczną strukturę, bez ryzyka podatkowego i prawnego, żeby oszczędzić sobie zmartwień za kilka lat.

Swój majątek chcą zabezpieczyć różne firmy – zarówno duże spółki, jak i startupy czy informatycy, którzy zaczynają działalność, ale również handlarze nieruchomościami. Niektórzy z nich mają majątki o wysokości 100-200 tysięcy.

Największy błąd polskich przedsiębiorców

Największym błędem, jaki popełniają polscy przedsiębiorcy to tworzenie jednoosobowej działalności. Odpowiadają wówczas swoim pełnym majątkiem, jeśli więc zostaną kiedyś podani do sądu, mogą wszystko stracić. Gdyby mieli spółkę kapitałową, odpowiadaliby majątkiem spółki, dlatego w Polsce najbezpieczniejszą formą biznesu jest dowolna spółka kapitałowa. Bezpieczne struktury są odrobinę droższe, ale nieznacznie, dlatego warto
zainwestować nieco więcej, by później nie odpowiadać swoimi osobistymi środkami.

Najlepsze rozwiązania dla startupów i informatyków

Zieniuk sugeruje, że korzystna może być rejestracja podatków na Cyprze, nie ma tam bowiem podatku od zysku kapitałowego. Spółki cypryjskie, które stworzą polską spółkę, przy sprzedaży udziałów nie zapłacą podatków. Jeśli ktoś ma spółkę z o.o. i stworzy wyjątkowo dobrą aplikację, która za 5 lat będzie warta 100 mln euro i od razu ulokuje tę aplikację w jurysdykcji zagranicznej – gdy będzie chciał spieniężyć swoje udziały, spółka cypryjska może zbyć udziały spółki polskiej i wtedy przedsiębiorca nie zapłaci żadnego podatku. Oczywiście może tak być tylko pod warunkiem, że zadba się o bezpieczeństwo pod kątem polskich przepisów.

Ciekawym krajem dla biznesów internetowych jest także Gruzja – jest to państwo, które szybko się rozwija, próbuje przyciągnąć kapitał i informatyków zza granicy. Stworzono tam reżim, w którym spółka gruzińska po spełnieniu kilku warunków nie płaci podatku CIT.

Kryptowaluty – co warto o nich wiedzieć w kwestii podatków?

W zależności od jurysdykcji kryptowaluty mogą być opodatkowane w różny sposób. Na Cyprze nie ma żadnych przepisów regulujących ten obszar – nie są przyporządkowane do papieru wartościowego ani do waluty, jest to wartość niematerialna. Nie ma odpowiednich regulacji, dlatego wielu doradców twierdzi, że handlując nimi na Cyprze, nie płaci się podatków. Nie jest to jednak prawda, bo zyski z tej działalności są opodatkowane podatkiem
dochodowym.

Który kraj jest najbardziej przyjazny kryptowalutom?

W zeszłym roku Gruzja wdrożyła definicje kryptowalut, dzięki czemu wiadomo jak z nimi postępować. Nie opodatkowuje się z nich zysków, dlatego jest to raj dla kryptoentuzjastów. Jest jeszcze kilka ciekawych państw dla osób chcących zajmować się kryptowalutami, na
przykład Emiraty Arabskie, Estonia, Gibraltar czy Malta. Są to miejsca, w których rozpoznano ten rodzaj waluty i stworzono różne benefity – na przykład w Estonii można dostać od rządu licencję na stworzenie kryptowalutowej giełdy.

3 najważniejsze wnioski, które warto zapamiętać po wywiadzie z Cezarym Zieniukiem? Po pierwsze – kompetentny doradca podatkowy jest na wagę złota. Dzięki niemu możemy zaoszczędzić mnóstwo nerwów, pieniędzy i prowadzić działalność zgodnie z prawem, ale również korzystnie podatkowo. Po drugie – przede wszystkim legalność! Każde działanie podatkowe musi być poparte odpowiednimi aktami prawnymi. Po trzecie – zabezpiecz swój majątek, nawet jeśli na razie posiadasz bardzo niewiele.

Zobacz cały wywiad na kanale Przygody Przedsiębiorców