KOBIETA SUKCESU i jej droga na szczyt – Aleksandra Fajęcka z AFA MEDIA

Jaka jest prawdziwa kobieta sukcesu? Zdeterminowana, odważna, pracowita. Ma wielkie marzenia i nie boi się ich spełniać. Motywuje, inspiruje innych i uczy się na własnych błędach. Porażki są dla niej lekcjami, a powodzenia zachętą do sięgania po więcej. Taka jest właśnie Aleksandra Fajęcka. Poznaj jej drogę i wartości, którymi kieruje się na co dzień!

Kim jest Aleksandra Fajęcka?

W biznesie działa już od 16 lat. Jej firmy zatrudniają 48 pracowników, generują przychody o wysokości 7-8 milionów złotych rocznie i obsługują około 200 podmiotów miesięcznie. Aleksandra jest założycielką grupy mediowej AFA Media, która zajmuje się usługami digitalowymi i kampaniami reklamowymi – od produkcji telewizyjnych, po realizację kampanii reklamowych i strategie marketingowe dla dużych spółek takich jak TK MAXX, Lidl czy Biedronka.

Kobieta sukcesu a wzloty i upadki

Kariera Oli rozpoczęła się w telewizji. Wtedy myślała, że jej przyszłość będzie związana właśnie z produkcjami telewizyjnymi. Później trafiła do spółki giełdowej MNI – monopolisty w zakresie usług premium, takich jak loterie dla mediów czy programy z wróżkami i wróżbitami. Pracując tam, zajmowała się branżą ezoteryki, która w Polsce warta jest kilka miliardów złotych rocznie!

„Każde wyzwanie jest szansą na rozwój”

Doświadczenie jest tym, co nas buduje, a Ola przez lata zarządzała różnymi obszarami spółek. Ponadto ogromną wartością jest dla niej słuchanie ludzi, którzy odnieśli już sukces. Analizowała więc i uczyła się jak najwięcej. Każde przedsięwzięcie było dla niej istotnym elementem rozwoju. Zawsze stara się, żeby projekty, nad którymi pracuje, osiągały jak najlepsze wyniki.

W trakcie swojej kariery Ola miała kilka trudnych, podbramkowych sytuacji. Wychodzi jednak z założenia, że takie wydarzenia są tylko po to, żeby przygotować ją na kolejne, jeszcze trudniejsze wyzwania.

Jak radzić sobie z problemami?

Ola uważa, że niezwykle ważne jest mieć wokół siebie inspirujące osoby, bo stajemy się ludźmi, którymi się otaczamy. Jeśli jesteśmy w relacji, w której nieustannie słyszymy, że nam się nie uda, to nawet jeśli wierzymy w swój projekt, może nas to blokować. Bliscy ludzie w jakimś stopniu muszą nas motywować. Dlatego Ola otacza się ludźmi, którzy mają charyzmę i potencjał. Odcina się natomiast od osób, które podcinają jej skrzydła.

Poza tym warto cały czas pamiętać, że jeśli bardzo w dany biznes wierzymy, to tylko kwestia czasu, kiedy osiągniemy swój cel. Nawet jeśli ma to zająć kilka lat.

Co kobieta sukcesu powinna zrobić, by relacje nie hamowały jej rozwoju?

Ola nie uważa się za eksperta w relacjach damsko-męskich, myśli jednak, że kobiety, które czują, że coś je hamuje, powinny sobie zadać pytanie, czego potrzebują oraz jakie mają priorytety. Jeśli chcą skupiać się na dziecku i rodzinie, to absolutnie nie ma w tym nic złego, o ile jest to zgodne z jej pragnieniami. Jednak w sytuacji, gdy to partner oczekuje tego od kobiety, a ona marzy o spełnianiu się w biznesie, wówczas zdecydowanie powinna próbować spełniać swoje marzenie.

Jeśli o czymś marzysz i nie wymaga to wielkiej inwestycji, zacznij to robić – da Ci to ogromną satysfakcję i uczyni silniejszym. Według Oli najgorsza jest stagnacja i brak rozwoju. Mamy tak niewiele czasu w życiu, że szkoda go marnować.

Co jest kluczowe podczas rekrutacji najlepszych pracowników?

Ola bardzo precyzyjnie dobiera osoby do współpracy. Szuka przede wszystkim ludzi, którzy są: elastyczni, charyzmatyczni, a pracę traktują poniekąd jak rozrywkę. Tak jak jej wspólniczka Wiola – prawdziwa kobieta sukcesu – nieugięta i kompetentna.

Aby poszerzać swoje możliwości rekrutacyjne, jej zespół wraz ze szkołą Collegium Humanum stworzył Instytut Mobile, w którym będą szkolić studentów i jednocześnie rekrutować najbardziej obiecujące osoby. Jeśli mamy ekipę rewelacyjnych pracowników, jesteśmy w stanie wygrać wszystko. Nie wystarczy dobry lider.

Najważniejsze elementy w zatrudnianiu ludzi

Po pierwsze – bardzo ważna jest intuicja. Zwykle da się wyczuć, czy ktoś jest zaangażowany w pracę i się nią ekscytuje, czy może szuka tylko miejsca, z którego będzie mógł wychodzić codziennie o 17:00. Z punktu widzenia pracodawcy, nie potrzebują dokumentów potwierdzających wykształcenie. Dokument to jedno, ale praktyka, czyli sposób, w jaki się pracuje, jest znacznie istotniejszy.

Można mieć 500 osób, które po prostu pracują i wykonują zadania. Jeśli jednak zatrudniamy 20 osób, które są maksymalnie zainteresowane projektem i swoim sukcesem, jeśli widać w nich zaangażowanie i potężną charyzmę oraz potencjał – wówczas szansa na odniesienie sukcesu jest znacznie większa. Jeśli kochamy dany projekt, powinniśmy o nim myśleć 24/h.

Z drugiej strony liczy się człowiek – jeśli kogoś zatrudniłeś, ale jest z nim problem, warto porozmawiać z tą osobą, zamiast od razu zwalniać. Każdy ma prawo do błędu i do gorszego czasu. Każdy ma w sobie ogień, który można wydobyć.

Jak to się stało, że agencja AFA Media pomagała przedsiębiorcom podczas pandemii?

Agencja Oli pomagała firmom w obszarze marketingu. Na początku pandemii zaczęli dostawać zapytania na Facebooku – czy mogą pomóc, czy wiedzą, co zrobić, jak wybrnąć z danej sytuacji biznesowej. Zespół AFA Media miał niezbędne kompetencje, wiedzę, doświadczenie, narzędzia technologiczne oraz czas. Postanowili więc stworzyć coś, co będzie pomocą dla przedsiębiorców, którzy przez pandemię byli na życiowym i biznesowym zakręcie.

Stworzyli serwis „Poland Go”. Zgłosiło się do nich 40 firm z sektora małych i średnich przedsiębiorstw, które potrzebowały pomocy. Zespół Oli pomagał im w odnalezieniu indywidualnej drogi i odpowiedniego kierunku dalszych działań. Zapytań było tak wiele, że zaczęli pisać artykuły – w jaki sposób pomóc danej branży. Ola jest przekonana, że jeśli dajemy dobrą energię, to ona do nas wróci.

Książką biznesową, którą rozmówczyni najbardziej poleca, jest „Disruption” autorstwa Jean-Marie Dru. To książka o marketingu, którą czytała wielokrotnie. Przypomina sobie ją zawsze, kiedy zastanawia się, w którym kierunku powinna pójść jej firma.

Zobacz cały wywiad na kanale Przygody Przedsiębiorców!

Leave a Comment