INSTALACJA FOTOWOLTAICZNA, czyli jak wybrać firmę od fotowoltaiki? Eprosument

Instalacja fotowoltaiczna to zestaw do produkowania energii, który zyskuje w ostatnich latach coraz większą popularność. I to nie bez powodu! Jest to tańsza alternatywa konwencjonalnej energii elektrycznej, która niestety nadal króluje w Polsce. Żeby jednak czerpać korzyści z fotowoltaiki, przy wyborze wykonawcy KONIECZNIE zwróć uwagę na kilka kluczowych elementów!

Michał Szczepański oraz Cezary Wujciński – Eprosument

Eprosument specjalizuje się w Odnawialnych Źródłach Energii, a dokładniej w instalacjach fotowoltaicznych i w montażu folii grzewczych na podczerwień. Świadczą usługi dla osób indywidualnych, rozmaitych firm i instytucji publicznych. Zatrudniają 70 osób i oferują atrakcyjny program partnerski dla innych firm z branży.

Instalacja fotowoltaiczna – jakie warunki musi spełnić wykonawca?

W ostatnich czasach na rynku fotowoltaiki jest bardzo duża podaż i równie wielki popyt. Problem polega na tym, że jest to branża mocno techniczna, dlatego najważniejsze jest doświadczenie danej firmy w całym procesie instalacji. To nie są tanie usługi – zakup i montaż średniej instalacji kosztuje ponad 20 tysięcy złotych. W przypadku paneli fotowoltaicznych dla firm, jest to koszt nawet kilkuset tysięcy złotych. Jeśli ktoś chce zainwestować w fotowoltaikę, powinien przygotować się do spotkania i szczegółowo sprawdzić wybrane przedsiębiorstwo.

Instalacja fotowoltaiczna projektowana na miarę

Nie jest to produkt od razu gotowy do sprzedaży, tylko raczej „szyty na miarę”. Nie zdarzają się dwie takie same instalacje, chyba że w domkach szeregowych. Dlatego zawsze należy przeanalizować rachunek za energię, a w przypadku budowy nowego domu, należy wykonać analizę przyszłego zużycia. Dobrze przygotowany doradca czy firma są w stanie na podstawie dotychczasowych faktur dobrać odpowiednią instalację. Często zdarza się, że doradca otrzymuje premię od sprzedanych kilowatów. Jednak nie zawsze więcej kilowatów = korzystne rozwiązanie dla klienta. Warto pamiętać, że nadmiar energii, którego nie wykorzysta się w ciągu 365 dni, przepada.

Specjalistyczna analiza to podstawa!

Przyjrzyjmy się doświadczeniu wszystkich uczestników zaangażowanych w obsługę klienta. Doradcy powinni podpowiedzieć, na co zwrócić uwagę i wypytać o coś więcej niż sama fotowoltaika – przeanalizować potrzeby klientów w dłuższej perspektywie.

Doradca powinien zadawać pytania otwarte, by zrobić rozeznanie, co potencjalnie może wydarzyć się w przyszłości – np. czy dzieci wyjadą na studia i klienci będą potrzebowali znacznie mniej energii, czy też wręcz odwrotnie – zamierzają powiększyć rodzinę. Dlaczego początkowy wywiad jest aż taki ważny? Zdarza się, że klienci chcą po pewnym czasie rozbudować instalację, ale występują ograniczenia techniczne, które utrudniają lub uniemożliwiają takie poprawki.  

Analiza techniczna

Fachowcy powinni też wykonać analizę techniczną budynku i otoczenia – trzeba wejść na dach, wykonać dokładne pomiary, sprawdzić dachówki, konstrukcję i instalację elektryczną. Zaalarmować powinna nas sytuacja, gdy firma nie chce podpisać się pod tym, ile energii wyprodukuje instalacja – powinien to być jasny sygnał ostrzegawczy. Eprosument czasami proponuje mniej energii, kiedy wiedzą, że wpłynie to na wyższą efektywność instalacji.

Wybór firmy fotowoltaicznej a jej doświadczenie na rynku

Na pewno warto zasięgnąć informacji dotyczących okresu istnienia firmy, liczby wykonanych instalacji oraz dowiedzieć się, czy firma dysponuje własnymi ekipami montażowymi. W tej branży już kilkuletnie doświadczenie jest dosyć duże. Warto też upewnić się, czy firma opiekuje się klientem również po montażu i oferuje serwis.

Jednym z istotniejszych elementów są kompetencje elektryczne firmy – bez tego kończy się instalacjami na przykład z brakiem izolacji albo ze złymi złączkami. A w końcu z prądem nie ma żartów! Należy zwrócić także uwagę, czy ekipa ma profesjonalne narzędzia, żeby uchronić się przed potencjalnymi problemami. Ważne są również certyfikaty UV ze względu na nieustanne oddziaływanie promieni słonecznych na instalację.

Nie podpisuj umowy na pierwszym spotkaniu!

Duża część umów na montaż podpisywana jest na pierwszej wizycie – to zdecydowanie za szybko. Nie powinno się tego robić na pierwszym spotkaniu ani w sytuacji, gdy w ogóle nie myśleliśmy o fotowoltaice, ale akurat zagadnął nas sprzedawca. Klient w takiej sytuacji może zostać z umową, której w normalnych warunkach nie chciałby podpisać. Może się okazać, że instalacja powinna była stanąć w innym miejscu albo moc instalacji jest zła, a jest za późno na rezygnację.

Instalacja fotowoltaiczna musi mieć gwarancję

Na każdą instalację powinna obowiązywać gwarancja albo rękojmia firmy, która wykonuje fotowoltaikę. Oczywiście zdarzają się błędy fabryczne czy produkcyjne poszczególnych elementów, ale jednak znaczna większość błędów występuje podczas montażu. Dlatego dobrze jest upewnić się również, czy firma posiada OC od szkód i niepracującej instalacji.

Eprosument szuka innych firm z fotowoltaiką!

Eprosument chętnie nawiąże współpracę z podmiotami, które mogłyby działać w ich imieniu, według ich procedur, standardów i z wykorzystaniem ich oferty. Oferują swoje bogate doświadczenie i wiedzę, dzięki której można sprzedawać fotowoltaikę w wysokiej jakości. Jest to program partnerski skierowany do osób, które prowadzą biznes i działają na rynku OZE.

Są otwarci na przedsiębiorców działających na lokalnym rynku. Wspierają swoich partnerów na każdym etapie – marketingu, wsparcia technicznego, serwisu czy procesu szkoleniowego. Do końca roku planują współpracować z 2 partnerami w każdym województwie.

Podsumowanie: co jest najważniejsze przy wyborze firmy zajmującej się fotowoltaiką?

Przede wszystkim zwróć uwagę na doświadczenie wybranej firmy. Zadaj sobie pytanie: czy doradca chce tylko sprzedać, czy dokłada starań, by jak najlepiej dopasować instalację do Twoich potrzeb? Niezwykle istotna jest także specjalistyczna analiza – dokładne pomiary, ocena otoczenia i oszacowanie zużywanej dotychczas energii. Poza tym: gwarancja, OC od szkód i obsługa serwisowa. I voilà! Tak przygotowana instalacja fotowoltaiczna będzie służyć Tobie i Twojej rodzinie długie lata.

O fotowoltaice będziemy jeszcze rozmawiać, a tymczasem, jeśli pragniesz wystąpić w Przygodach Przedsiębiorców i przybliżyć naszym widzom branżę, którą się zajmujesz – napisz koniecznie! Jeden z naszych gości dzięki udziałowi w programie pozyskał kilka milionów inwestycji! A inni… nawet nie liczymy! 😉

Kanał YouTube Przygód Przedsiębiorców – tutaj zobaczysz cały wywiad!

A druga część wywiadu z właścicielami firmy Eprosument już niebawem na naszym blogu!

Leave a Comment