Zarządzanie PRACOWNIKAMI – najważniejsze elementy! Jakub Stojek vs. Piotr Michalski

Co powinieneś wiedzieć, żeby jak najlepiej opanować zarządzanie pracownikami? Czy zwalnianie ludzi powinno długo trwać? W co inwestować pieniądze i jak kontrolować firmowe finanse? Przygotuj się na zderzenie dwóch światów – branży odzieżowej z nieruchomościami! Oto druga część rozmowy Jakuba Stojka i Piotra Michalskiego.

Dojrzałe zarządzanie pracownikami

Słuchaj swoich pracowników

Piotr przyznaje, że musi jeszcze sporo się nauczyć, ale jedną z ważniejszych rzeczy w zarządzaniu jest według niego słuchanie pracowników. Przyjmowanie ich uwag, opinii i w razie potrzeby konstruktywny, szczery feedback. Właściciele firm budują swoje biznesy wraz z ludźmi, dlatego niezwykle ważne, by pracownicy czuli, że są ważni dla organizacji.

Stanowisko pracy zgodne z osobowością

Ważne jest także, by stanowiska pracy dobierać adekwatnie do kompetencji i charakteru danej osoby. Przykładowo osoba, która nie zwraca uwagi na szczegóły, raczej nie powinna wykonywać pracy biurowej. Natomiast z drugiej strony osoba o analitycznym usposobieniu, raczej nie nadaje się do kontaktu z klientami.

Zatrudniaj ludzi powoli, ale zwalniaj szybko!

Jakub przywołuje zasadę „hire slow, fire fast”. Często pojawia się pokusa, żeby jak najszybciej zatrudnić pracownika, który zdejmie z nas część obowiązków. Z drugiej strony trudno jest kogoś zwolnić, nawet jeśli współpraca nie układa się najlepiej. Kiedy nie zatrudnia się odpowiednich osób i zwalnia się za późno, pracownicy czują, że to niesprawiedliwe, skoro są zatrudnieni na tych samych warunkach, a robią więcej od swoich kolegów.

Doceniaj pracowników

Kolejną istotną rzeczą jest docenianie pracowników – dobre słowo, pochwała czy upominek przed zespołem. Dzięki temu ludzie czują, że są ważni dla firmy, a praca daje im coś więcej, niż tylko pensję i premię za dobre wyniki.

Jak inwestować, to tylko w firmę?

Inwestuj w to, na czym się znasz

Jakub nie inwestuje tylko w firmę, ale skupia się na inwestowaniu w coś, co przyniesie zwrot. Jeśli chodzi o pasywne źródła dochodu, rok temu otworzył drugą działalność oprócz Rascala – firmę meblową, a teraz myśli o inwestowaniu w nieruchomości. W zakresie inwestowania w siebie, stara się przeznaczać środki na kursy i książki. Bardzo małą część środków wykorzystuje na konsumpcję, uważa, że kupno mieszkania dla siebie to czysta konsumpcja, a nie inwestycja. Próbował inwestować w fundusze, złoto i kryptowaluty, ale nie odniósł w tym sukcesów, dlatego nie skupia się na tym, w czym dobrze się czuje i co potrafi oszacować.

Może złoto?

Piotr inwestuje w spółki, które prowadzi wraz ze wspólnikiem. Jedna z nich zajmuje się zarządzaniem najmem, a druga wykończeniem mieszkań pod wynajem. Prywatnie kupuje mieszkania na wynajem, którymi zarządzają jego firmy. Co do innych aktywów – twierdzi, że bezpieczną inwestycją jest złoto w formie fizycznej. To surowiec łatwy do kupienia, po latach można go odsprzedać drożej lub po prostu przechować za jego pomocą wartość w dłuższym czasie, np. w ciągu 10 lat. Interesuje go też polska giełda – szybko jednak sprzedaje akcje, żeby nie tracić pieniędzy i jest to ułamek jego całego przychodu.

Co jest najważniejsze w kontrolowaniu finansów w firmie?

Tabelki na wszystko

Piotr planuje comiesięczne przychody w rocznym rozrachunku. Wie mniej więcej, ile w nadchodzącym roku wpłynie pieniędzy, a ile wypłynie. Potrafi oszacować również w którym momencie trzeba dopłacić za mieszkania i jak wzrosną raty w przypadku wyższej stopy procentowej kredytu. Zwraca uwagę, że warto wiedzieć, na co dokładnie jest wydawana każda złotówka. A kiedy już raz wszystko się poukłada, należy regularnie sprawdzać – czy nie przepłacamy za usługi, albo czy nie płacimy za mało. Poświęca także dużo czasu na zarządzanie finansami personalnymi.

W dobrych czasach przygotuj się na złe czasy

Jakub także jest fanem spisywania wszystkiego w Excelu. Każdy ważniejszy wydatek i przychód jest wpisywany na bieżąco. Należy też mieć świadomość, kiedy są dobre momenty w firmie, żeby zadbać wtedy o dobre oferty na kredyt obrotowy, szukać inwestorów i negocjować stawki. W momencie, gdy zupełnie tego nie potrzebujemy, warto przygotować się na czasy, gdy będzie gorzej. W sytuacjach, gdy firma słabiej sobie radzi i brakuje jej płynności, nikt nie chce dać firmie pieniędzy. Przez brak środków w słabych momentach bardzo łatwo zaprzepaścić okazje, które mogą wnieść organizację na wyższy poziom.

Co warto zapamiętać z rozmowy Piotra i Jakuba?

Jeśli chodzi o zarządzanie pracownikami, najważniejsze jest, by liczyć się z ich zdaniem, doceniać ich i dobierać dla nich stanowiska zgodne z osobowością. Warto też opracować skuteczny proces rekrutacyjny, by zatrudniać powoli, a zwalniać szybko, kiedy ktoś się nie sprawdza.

Natomiast inwestując, najlepiej skupić się na tym, na czym się znamy. A finanse w firmie? Przede wszystkim kontroluj wydatki i przychody, a w czasach, gdy Twoja firma przechodzi fazę „hossę”, przygotowuj się na „bessę”. 

Odwiedź kanał YouTube „Przygody Przedsiębiorców” i wysłuchaj całej rozmowy!

Nie czytałeś jeszcze pierwszej części artykułu? Kliknij tutaj!

Jeśli jesteś ciekawy naszych rozmówców, poniżej linki do ich działalności:

3QQ Piotra Michalskiego: https://www.3qq.pl/

Rascal Industry Jakuba Stojka: https://www.rascalindustry.pl/