Biznes bez inwestycji i 100 MILIONÓW obrotu! Piotr Nowosielski z Just Join IT

Czy biznes bez inwestycji ma rację bytu? Piotr udowadnia, że jak najbardziej tak! Przez pierwszy rok jego firma nie przynosiła żadnych dochodów. Jak to zrobił, że teraz Just Join IT ma 100 milionów obrotów rocznie? Dowiedz się i zastosuj jego metody w swojej firmie!

Kim jest Piotr Nowosielski?

Piotr Nowosielski to założyciel Just Join IT – portalu pracy dla polskich programistów. W biznesie jest już od 10 lat, a obecny produkt tworzy od lat 3. Jego firma zatrudnia około 50 pracowników, obsłużyła dotychczas około 3500 klientów i generuje obroty o wysokości 5-10 milionów złotych rocznie!

Na początku nic nie zapowiadało sukcesu…

Piotr od zawsze chciał robić coś swojego, pragnął budować coś, co ma znaczenie. Od 2010 roku miał bardzo wiele podejść do własnego biznesu. Między innymi współtworzył firmę, która pomagała inwestować, korporację taksówkarską, rozwijał marketplace dla branży rolniczej, działalność zajmującą się wycinką drzew z korzeniami oraz firmę z kuchniami na wymiar. Piotra jednak od zawsze pasjonowały startupy, dlatego w końcu założył bloga, na którym zaczął opisywać zagraniczne startupy.

Minimalna wersja produktu, która testuje potrzebę rynku

Just Join IT powstało po tym, jak zamknął kolejną firmę, wrócił z Warszawy do Trójmiasta i zamieszkał „na chwilę” z dobrym znajomym. Został u niego przez 2 lata, a znajomy, który był programistą, został wspólnikiem Piotra. Stworzyli wspólnie pierwszą wersję strony Just Join IT, na której początkowo widniało 250 ogłoszeń o pracę. Nie dało się na tej stronie samodzielnie dodać ogłoszenia, czy wysłać swojego CV. Kiedy ktoś chciał aplikować o pracę, musiał po prostu napisać do nich maila, a oni przekazywali kontakt dalej.

Produkt w takim wydaniu to MVP, czyli minimalna, najbardziej podstawowa wersja produktu. Chodzi tutaj o to, by wprowadzić na rynek banalnie prosty produkt i przetestować, czy się sprawdzi. To doskonały sposób, żeby w ogóle rozpocząć swój własny biznes bez inwestycji. Po pół roku do zespołu Piotra dołączyła kolejna osoba i dopiero wtedy wykonano redesign, dzięki któremu można było aplikować bezpośrednio przez stronę oraz dodawać ogłoszenia.

Na początku efekty nie były na tyle dobre, żeby można było pobierać opłaty od klientów, dlatego udostępniali usługę za darmo. Wraz z wprowadzaniem usprawnień, zaczęły pojawiać się przychody. W pierwszym roku firma zarobiła 0,5 miliona, w drugim roku 6 milionów, a trzeci rok istnienia strony to przychód rzędu 8-10 milionów złotych.

W czym Just Join IT jest lepsze od konkurencji?

Według Piotra przewagą jego firmy jest autentyczność – starają się maksymalnie skracać dystans między marką a odbiorcą. Skupiają się na społeczności, dając jej rozrywkę i wartość. Ich misja to dostarczanie polskim programistom możliwie największego wyboru. Dzięki temu podczas poszukiwań pracy nie muszą przeglądać kilkunastu portali, tylko wejść na ten jeden.

Hakowanie wzrostu a biznes bez inwestycji

Najważniejsze, to szukać różnych sposobów – Piotr, aby zwiększyć ruch na stronie, robił wywiady, publikował w social mediach, udzielał się w różnych grupach, przygotowywał prasówki z ogłoszeniami o pracę. W 2017 roku zaczął opisywać realia życia programistów w różnych krajach. Poruszał tematy dotyczące tego, jak znaleźli się w obecnym miejscu, jak wyglądają rekrutacje do dużych firm takich jak Google, czy Dropbox.

Tego typu działania to swoisty Growth Hacking – filmy były popularne, dzięki czemu ich markę poznawało coraz więcej osób. Pierwsza edycja filmów zgromadziła 50 000 widzów, druga edycja 100 000, kolejne jeszcze więcej. Za sprawą tych działań firma urosła i zarobiła pierwsze pieniądze od sponsorów.

Niezmierzone pokłady optymizmu

Piotr głęboko wierzy, że są w stanie zbudować coś dużego – całą społeczność IT. Żyje przyszłością, lubi wyznaczać sobie cele i do nich dążyć. Poznaje mnóstwo ciekawych ludzi i co jest dla niego najlepszą nagrodą – rozwija biznes ze swoimi przyjaciółmi.

Podchodzi do pracy jak do sportu – chce wycisnąć z siebie jak najwięcej. Dzięki szachom, które trenuje od 10 lat, ma umiejętności analityczne i łatwość znoszenia porażek. To sprawia, ze zawsze dochodzi do wniosku, że porażki się po prostu zdarzają i idzie dalej.

Niekonwencjonalny marketing – budujemy świadomość własnej marki, bazując na wyobraźni

Piotr z zespołem Just Join IT starają się nie powielać tego, co już jest, tylko tworzyć coś zupełnie nowego. Kiedy chcieli zorganizować event dla programistów, gdzie uczestnicy zwykle dzielą się wiedzą – oni wymyślili event sportowy z zadaniami IT. Tak samo podeszli do badań rynku. Zamiast zrobić badania o zarobkach, zapytali swoich użytkowników, jakiej muzyki słuchają przy programowaniu, jakie używki stosują, z kim mieszkają, czy z jakich usług internetowych korzystają.

Nie mierzą, czy działania marketingowe przynoszą im zwrot, dopiero się tego uczą, a jak na razie każdą akcję traktują wizerunkowo. Co robią, żeby się wyróżnić? Według Piotra najważniejsze rzeczy są za darmo – mają pewien budżet, ale są świadomi, że muszą rywalizować finezją.

Skąd decyzja o braku inwestora i dotacji?

Jeśli jesteś dobry w tym, co robisz i nie masz produktu, który wymaga wielkich inwestycji, to nie warto brać inwestora. Wywiad z chłopakiem, który programuje w Netflixie wygenerował im oglądalność na poziomie kilkunastu tysięcy ludzi. Takie działania budują wizerunek skuteczniej niż płatne akcje. Piotr nie czułby się dobrze, oddając inwestorowi nawet mniejszościowe udziały, dlatego dopóki nie widzi problemu we wzroście, dopóty planuje samofinansować się i rozwijać firmę z grupą swoich ludzi.

Co jest ważne w rekrutacji?

Według Piotra najlepiej pracuje się z ludźmi, którzy umieją przyjąć konstruktywną krytykę, pracować nad sobą, mają w sobie pokorę oraz pierwiastek rywalizacji. Podczas rekrutacji zwraca uwagę na to, czy kandydat pasjonuje się sportem – sport uczy samokrytyki, znoszenia porażek, cierpliwości i długoterminowego rozwoju.

Zatrudnianie skutecznych handlowców

W tej chwili firma Piotra zatrudnia około 20 handlowców. Przy ich werbowaniu najważniejsze jest znalezienie odpowiedzi na pytanie: komu chcesz sprzedać swój produkt? Klientami Just Joint IT są zwykle kobiety z branży HR, stawiające na relacje. Dlatego też w sprzedaży bardzo ważne jest budowanie relacji na najwyższym poziomie.

Kiedy już ma się odpowiedź, należy zatrudnić osoby pasujące do oferowanego produktu. W przypadku firmy Piotra niektórzy kandydaci byli bardzo doświadczeni, ale bardziej nadawali się do sprzedaży jednorazowej. Skoro jego organizacja stawia nacisk na pielęgnowanie relacji, lepiej jest zatrudnić osobę nawet bez doświadczenia, ale która skupia się na relacjach i potrafi je budować.

Perspektywa najbliższych lat

Just Join IT rozwiązuje drugi najważniejszy problem w życiu człowieka – pierwszy to znalezienie partnera, a drugi to znalezienie sobie dobrego miejsca pracy. Jeśli więc chodzi o wizję – pragną stworzyć portal pracy przyszłości, portal nr 1 dla programistów, który daje globalne możliwości. Już teraz mają w swojej usłudze setki firm z całego świata, do których można zaaplikować. Długoterminowo pragną stworzyć portal, który dopasuje firmę do umiejętności programisty oraz jego oczekiwań dotyczących organizacji, w jakiej chce pracować.

Biznes bez inwestycji – jak podnieść prawdopodobieństwo sukcesu?

Najważniejsze jest, żeby nie być zamkniętym w swojej bańce, mieć otwartość na innych, wpuszczać zewnętrzny zestaw umiejętności do organizacji, ściągać mądrzejszych od siebie. Ważne jest jeszcze, aby nieustannie stawiać sobie wysoko poprzeczkę.

Co warto wyciągnąć dla siebie z wywiadu z Piotrem Nowosielskim? By skutecznie budować biznes bez inwestycji, przede wszystkim należy mieć w sobie sporo optymizmu, czy też raczej determinacji. Dążenie do wyznaczonego celu bez względu na przeszkody z pewnością pomaga osiągnąć sukces.

Kolejną rzeczą, którą rekomenduje Piotr, jest zatrudnianie osób pasujących do danej organizacji. Jeśli stawiacie na relację, zatrudnij kogoś, dla kogo one również są ważne i kto potrafi je budować, nawet jeśli będzie miał mniejsze doświadczenie. Trzecia rzecz – spoglądaj w przyszłość odważnie i cały czas mierz wysoko!

Obejrzyj cały wywiad z Piotrem na kanale YouTube Przygody Przedsiębiorców!

Poznaj historie innych inspirujących właścicieli firm na blogu Przygód!