Jak FARMY FOTOWOLTAICZNE generują pieniądze?

Farmy fotowoltaiczne – jak na nich zarabiać? Jaki wkład własny należy mieć? Czy rodzaj gruntu pod instalację paneli ma znaczenie? Jaki model biznesowy wybrać? Zaraz wszystkiego się dowiesz! Przed Tobą druga część rozmowy z właścicielami firmy Eprosument – prawdziwymi ekspertami inwestowania w energię słoneczną.

Czym są farmy fotowoltaiczne?

To duża liczba modułów na gruncie o wielkości na przykład 2 hektarów. Celem istnienia farmy jest sprzedaż energii elektrycznej, dlatego na farmie fotowoltaicznej można produkować dowolną ilość energii. Natomiast przy fotowoltaice prywatnej, zapotrzebowanie energetyczne dostosowuje się do indywidualnych potrzeb klienta. Stopa zwrotu z inwestycji wynosi kilkanaście procent, a ryzyko jest o wiele mniejsze niż w przypadku inwestycji w nieruchomości. Czas przygotowania takiej inwestycji to minimum 9-12 miesięcy, zazwyczaj jednak to trwa dłużej.

Ile kosztuje jedna farma fotowoltaiczna i jak duży jest rynek?

Inwestycje w farmy fotowoltaiczne zaczynają się w firmie Cezarego i Michała od 25 tysięcy złotych, czasami też zdarza się, że kilkoro inwestorów składa się na jedną inwestycję. Jeśli chodzi o projekty powstające w Polsce, przez ostatnie 3 lata rozwijano głównie farmy 1 megawatowe, których koszt to 2,5 mln zł netto. Cieszą się one dużą popularnością, jednak coraz częściej tworzy się także większe instalacje. W tej chwili Eprosument sprawuje pieczę nad instalacjami w kilkudziesięciu lokalizacjach o mocy około 100 megawatów. Ich wartość przekracza łącznie 250 mln złotych.

Rynek farm fotowoltaicznych w Polsce powiększa się w szybkim tempie – aktualnie w kraju znajdują się instalacje o wartości powyżej 2 gigawatów, dla porównania w zeszłym roku było to poniżej 1 gigawata. Punktem odniesienia może być rynek niemiecki, który przekracza już 50 gigawatów, a te liczby cały czas rosną. Prognozy na naszym rynku to kilkanaście gigawatów, dlatego jak widać – luka na naszym rynku nadal jest całkiem spora.

Bezpieczeństwo inwestycji w farmy fotowoltaiczne

Fotowoltaika skupia się na produkowaniu energii. Czy wyobrażamy sobie sytuację, w której przestaniemy jej potrzebować? W perspektywie kilkunastu lat trudno oczekiwać, żeby to się zmieniło. Z perspektywy inwestora, podstawowe założenie jest takie, że energia elektryczna w Europie i w Polsce będzie drożeć. W Polsce ponad 80% energii nadal produkuje się ze spalania węgla – ale jest to drogie i cały czas drożeje. Natomiast energia pozyskiwana z fotowoltaiki staje się coraz tańsza.

Cezary i Michał zwracają uwagę na to, że w fotowoltaikę inwestuje się raz na starcie, a późniejsze koszty jej utrzymania są minimalne. Najwięcej kosztuje sam start wraz z dzierżawą ziemi, później są to kwestie umycia paneli, skoszenia trawy czy ubezpieczenia. W okresie 6-7 lat inwestycja powinna się zwrócić, a wtedy generuje się nadwyżki i ryzyko ma coraz mniejsze znaczenie. Panele fotowoltaiczne produkują stałą ilość energii przez 25 -35 lat, po tym czasie parametry instalacji nieznacznie się pogarszają.

Jakie są zagrożenia związane z inwestycją w farmy fotowoltaiczne?

Rynek fotowoltaiki będzie rósł zarówno w Europie, jak i na całym świecie. Najsłabszym ogniwem w tym systemie jest modernizacja sieci elektroenergetycznych. Szacuje się, że minie jeszcze 5 lat, zanim moce na tych sieciach zostaną wyczerpane. Rozwój energetyki i sieci jest jednak wspierany przez politykę i inwestorów.

Zagrożeniem mogą być również kwestie pogodowe, takie jak grad czy silny wiatr. Z tego powodu tak ważne jest, by uwzględnić w kosztach eksploatacyjnych polisę ubezpieczeniową. Ewentualnym zagrożeniem mogłoby też być pojawienie się nowej technologii, dzięki której energia byłaby produkowana znacznie taniej. Na razie jednak trudno to sobie wyobrazić. Jeśli nawet pojawiłaby się taka technologia, to zanim weszłaby na rynek i się upowszechniła, minęłoby wiele lat.

Największym ryzykiem jest jednak poczynienie inwestycji z nieodpowiednim partnerem. W przypadku branży energetycznej, nie da się tego zrobić bez wiedzy i doświadczenia specjalistów. Powinny pojawić się pytania dotyczące projektu, lokalizacji i samego gruntu, żeby uniknąć problemów administracyjnych.

Jaki grunt jest potrzebny do budowy farmy fotowoltaicznej?

Najważniejsza jest klasa gruntu. Farmy fotowoltaiczne mogą powstać na gruncie czwartej, piątej lub szóstej klasy. Jeśli ktoś ma ziemię wysokiej klasy, to instalacja nie wchodzi w grę ze względu na ograniczenia prawne i brak uzyskania zgody na budowę. Jeśli chcemy budować na ziemi trzeciej klasy, procedura jest utrudniona i kosztowna. Druga kwestia, której należy się przyjrzeć, to blisko usytuowane parki narodowe, krajobrazowe czy obszary chronione. Spora część naszego kraju jest chroniona środowiskowo. Trzecia kwestia – sąsiedztwo, bliskość infrastruktury, średnie napięcie. Idealnie, jeśli ziemia znajduje się w pobliżu dużych słupów energetycznych GPZ.

Grunt trzeba zweryfikować z myślą o konkretnej inwestycji, ale nigdy nie można stwierdzić ze stuprocentową pewnością, że w danej lokalizacji da się zainstalować panele. Decydującym momentem jest wydanie warunków przyłączeniowych.

Powierzchnie, które warto brać pod uwagę, mierzą 1 hektar i więcej. Najlepiej, gdy są w kształcie zbliżonym do kwadratu lub prostokąta. Stawki za roczną dzierżawę gruntu wynoszą około 10 tysięcy złotych za hektar.

Model zarabiania na farmach

Stawki na aukcjach państwowych prawdopodobnie będą malały z roku na rok. Pomysł Cezarego i Michała na dystrybucję opiera się na znajomości rynku. Widzą, ile ich klienci płacą za energię elektryczną, dlatego chcą sprzedawać energię wyprodukowaną na farmach inwestorów bezpośrednio odbiorcom. Regulacje krajowe na to pozwalają. Ceny energii u w Polsce ciągle rosną, dlatego zapotrzebowanie na fotowoltaikę także będzie coraz większe.

Jakich inwestorów szuka Eprosument?

Inwestycja w fotowoltaikę nie zwraca się po roku czy dwóch, jest to działanie bardziej zachowawcze, obliczone na dłuższe okresy. Minimalny poziom inwestycji wynosi 25 tysięcy złotych, jeśli ktoś chce zainwestować więcej, oczywiście jest to również możliwe.

Eprosument szuka inwestorów, którzy:

  • chcą inwestować długoterminowo
  • myślą o kapitale w kontekście zabezpieczenia ich przyszłości – instalacja nie wymaga bieżącego zaangażowania, ale generuje dochód, który pozwoli żyć w przyszłości
  • idealnie, jeśli mają swój grunt
  • biorą pod uwagę, że to powinna być jedna z wielu inwestycji, a nie jedyna.

Jesteś zainteresowany inwestycją w fotowoltaikę? Wejdź na zainwestujwslonce.pl

Zobacz cały wywiad na kanale YouTube Przygód Przedsiębiorców!

Przeczytaj poprzednią część rozmowy z właścicielami firmy Eprosument, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wyborze odpowiedniego partnera do zaprojektowania instalacji.