JAK ZARABIAĆ 100000 zł miesięcznie w wieku 24 lat? Radek Tadajewski z Czysta3.vc

Jakie są najważniejsze czynniki niezbędne do osiągnięcia sukcesu? Jak zarabiać PIENIĄDZE w bardzo młodym wieku? Jak prowadzić firmę, żeby zainteresowali się Tobą najwięksi tego świata, tacy jak Robert Rotschild? Co zrobić, by zyskać inwestora? O tym wszystkim opowiada Radek Tadajewski z funduszu Czysta3.vc!

Kim jest Radek Tadajewski?

W biznesie jest od 19 lat. Przedsięwzięcia biznesowe, w które jest zaangażowany, wygenerowały dotychczas 300 milionów złotych, a podsumowanie 2020 powinno wskazać powyżej 400 milionów! Zatrudniają około kilkuset pracowników i obsłużyli kilkaset tysięcy klientów. Współpracował dotychczas z liczbą ponad 100 firm w ramach swoich funduszy inwestycyjnych.

Na czym polega działalność funduszu inwestycyjnego Czysta3.vc?

Jego fundusz Czysta3.vc inwestuje w polskie, ciekawe spółki. Współpracują przede wszystkim z firmami zajmującymi się nowymi technologiami i marketingiem – jeśli wyczuwają potencjał, to chętnie podejmują rozmowy o inwestycji. Najlepiej, gdy firma już jakiś czas istnieje, a przedsiębiorca zna mocne oraz słabe aspekty swojej działalności. Fundusz skupia się na znalezieniu słabych stron i zastanawia się, jak może pomóc. Dzięki eksperckiej wiedzy osób, z którymi współpracuje fundusz, spółka inwestycyjna ma szansę, aby szybciej się rozwijać i dopracować swój model, jak zarabiać większe pieniądze.

Skąd Radek miał pieniądze, aby inwestować w firmy?

Kiedy Radek w 2003 roku zakładał swoją pierwszą firmę, spędził dużo czasu, namawiając ludzi, żeby uwierzyli i zainwestowali w jego pomysł. Ostatecznie nie udałoby się bez pomocy jego taty i rodziny. Dzięki wsparciu, które otrzymał, udało się znaleźć osoby, które zgodziły się zainwestować. Na początku nie były to duże pieniądze, ale wystarczające, żeby wystartować. Po roku wszyscy, którzy zainwestowali, nie tylko odzyskali swoje pieniądze, ale jeszcze zarobili. Pierwsza firma Radka zajmowała się windykacją. Po roku zakończył pracę w niej, ale przez ten czas bardzo wiele się nauczył. Zrozumiał wtedy, że chce zajmować się inwestycjami.

Droga do sukcesu – jak zarabiać tak dużo, będąc tak młodym?

Radek przyznaje, że jest ekstrawertykiem i od dziecka miał w sobie dużo energii. Dlatego już od studiów robił więcej – zdobywał wiedzę i jednocześnie działał ze swoją firmą. Z drugiej strony bardzo ważną rolę odegrał jego dom. Miał rodziców, tylko byli przedsiębiorcami. Od nich nauczył się ciężkiej pracy, tego, że jest to dobry sposób na to, jak zarabiać pieniądze i że praca na etacie nie jest jedynym sposobem na życie.

Kończąc studia, był właścicielem już drugiej firmy w życiu – kancelarii prawnej. Skupił się w niej na inwestycjach. Dostał się na studia w Cambridge i bardzo zależało mu, żeby dobrze poznać angielski język prawniczy. Zatrudnił się też w firmie e-commerce, która wchodziła właśnie na giełdę. Bardzo wiele nauczył się o debiucie giełdowym, a w tamtych czasach nie było łatwo sięgnąć po wiedzę innych przedsiębiorców. Dzięki tym działaniom udało mu się zarówno poznać angielskie słownictwo, jak i poznać mnóstwo istotnych ludzi.

Umiejętności, które pozwalają pójść dalej

Kolejnym etapem było założenie strony, na której oferował firmom zainteresowanym giełdą prawnicze usługi. Wtedy niewiele firm ogłaszało się w Internecie i natychmiast zaczął pozyskiwać rozmaite oferty współpracy z całego świata. Zarabiał coraz więcej. W pewnym momencie pomagał kilku osobom zdobyć licencję niezbędną do założenia domu maklerskiego. Bardzo dużo pracował i w końcu zarobił więcej, niż kiedykolwiek marzył – mając 24 lata, zarabiał 100 000 zł miesięcznie.

Ciężką pracą doszedł do momentu, w którym mógł sobie pozwolić, żeby kupić kawałek tego domu maklerskiego. Włączał się aktywnie w budowanie sprzedaży i działał na rynku e-connect. Następnie dom maklerski zaczął się bardzo intensywnie rozwijać i wszedł na giełdę przy wycenie 0,5 miliarda złotych. Radek był istotnym akcjonariuszem, dlatego w rankingach pojawiał się z liczbą powyżej 100 milionów złotych. Mając 27 lat, w 2007 roku znalazł się wśród 100 najbogatszych inwestorów giełdowych w Polsce. Rok później większość tej kwoty stracił.

Moment przełomowy

Radek wspomina, że właśnie wtedy, kiedy miał tyle pieniędzy, że nigdy nawet mu się to nie śniło, stał się arogancki i zamknięty na wiedzę, przez co źle inwestował. Wiedza „jak zarabiać” nie pomagała, bo zaczął szybko tracić. To był najsłabszy i najmniej produktywny okres w jego życiu. Czuł rozpacz i potężny stres. Był przekonany, że radzi sobie doskonale, a nagle musiał poradzić sobie z poczuciem, że nie jest jednak tak mądry i dobry, jak o sobie myślał.

Howard Morgan, którym się inspiruje, powiedział kiedyś „nigdy nie oceniaj swojego życia tu i teraz, bo ocenić je możesz dopiero, jak będziesz odchodził z tego świata”. Dlatego Tadajewski traktuje swoje porażki jako ważną naukę na przyszłość.

Czego uczy rozpoczęcie biznesu w tak młodym wieku?

Radek nauczył się kilku kluczowych rzeczy:

Po pierwsze – nie ma prawd objawionych. Nie wierzy w to, że ktoś ma uniwersalną rację. To, co opowiada, było kluczem do jego sukcesu, a nie u każdego musi się sprawdzić.

Po drugie – trzeba ciężko pracować, więcej niż inni i mieć w sobie upór. Tym się wygrywa i nie ma żadnych dróg na skróty. Z drugiej strony trzeba mieć świadomość, że sama ciężka praca nie wystarczy, trzeba też pracować mądrze.

Po trzecie – ciekawość świata i ludzi. Obserwowanie, wyciąganie wniosków i słuchanie innych jest wyjątkowo ważne, żeby wykorzystywać nadarzające się okazje i zmniejszać liczbę popełnianych błędów.

Jak dotrzeć do ikon świata finansów?

Na początku skupiał się przede wszystkim na pracy, a potem jego praca zaczęła polegać między innymi na poznawaniu bardzo wielu ludzi. Wpadł na pomysł pewnej technologii – założył firmę, w której zgromadził najlepszych znanych mu ludzi. Kiedy była już gotowa, przygotował pitch deck, czyli prezentację dla inwestorów, która powinna mieć 5-10 slajdów. On zrobił 73 slajdy, co jak później się okazało – było błędem. Rozesłał tę prezentację do wielu ludzi, a jeden z kolegów polecił go do inwestora z Doliny Krzemowej.

Mieszkał w Stanach Zjednoczonych przez 2 lata. Dzięki poleceniom znajomych, zainteresował się nim inwestor z jednego z największych funduszy inwestycyjnych na świecie. Radek miał okazję uczestniczyć także w spotkaniu i rozmawiać o swojej firmie z samym Robertem Rothschildem. Obcowanie z takimi ludźmi, poznawanie ich, sprawiło, że dzięki pobytowi w Stanach, poczuł się prawdziwym obywatelem świata.

Otwartość na ludzi i samorefleksja

Gdyby nie to, że cała jego praca i życie polegały na spotykaniu się z ludźmi i pracowitości, nie miałby okazji poznać takich osobistości. Radek prowadzi też Twittera, na którym pisze o technologiach, śledzi go tam sporo osób ze Stanów, UK i Niemiec. Poprzez to medium zgłosił się drugi, zainteresowany jego firmą inwestor.

Nawet jeśli start jest zły, bo masz słabą prezentację i marnie opowiadasz, to jeśli pytasz, co ci nie poszło, bierzesz uwagi do serca, a potem poprawiasz prezentację i opowieść, to po 100 spotkaniach będziesz w tym w końcu dobry. I Radek tak właśnie działał. A kiedy pojawiały się pierwsze zainteresowane osoby, to zaczynały polecać go innym.

Na co uważać, wybierając inwestora?

Kiedy decydujesz się na inwestora, najczęściej nie kończy się na jednej rundzie i zazwyczaj po jakimś czasie pojawia się drugi. Warto więc zwrócić uwagę, czy umowa na to pozwala. Radek radzi też, by konsultować umowy inwestycyjne z prawnikiem, który rzeczywiście zna się na inwestycjach.

W prawdziwym Venture Capital, ludzie, którzy mają ogromne doświadczenie i chcą mieć zwrot, nie wchodzą do firmy tylko po to, żeby dać pieniądze. Włączają się do niej również po to, żeby wspólnie budować biznes i wspólnie pracować nad tym, jak zarabiać pieniądze. Zapytaj potencjalnego inwestora – w co inwestowali, jakie mają zwroty, co robili dotychczas w swoim życiu, jak mogą ci pomóc i z jakimi ekspertami mogą cię połączyć.

Stronę funduszu inwestycyjnego Radka znajdziesz tutaj: Czysta3.vc

Zobacz cały wywiad na kanale Przygody Przedsiębiorców!

A jeśli chcesz poznać inspirujące historie innych przedsiębiorców i zyskać część ich wiedzy, przejdź na stronę główną bloga i częstuj się!