Nowy rok, stare problemy – jak sobie radzić z OPÓŹNIENIAMI W PŁATNOŚCIACH faktur?

To, że spóźniona faktura może skutecznie zablokować dalsze działania firmy nie jest odkryciem na miarę nagrody Nobla. Aczkolwiek, znalezienie skutecznego sposobu na rozwiązanie problemów ze spóźnialskimi kontrahentami dla wielu przedsiębiorców nadal stanowi ogromne wyzwanie.

Czytając poradniki, które serwuje nam Google na pierwszych stronach wyszukiwarki, widziałem wiele „wspaniałomyślnych” porad na temat tego jak radzić sobie z tymi, którzy nie radzą sobie z płaceniem w terminach. Jedne z nich polecają uciekanie się do radykalnych metod natychmiastowego wtargnięcia na drogę sądową. Drugie, z kolei namawiają do stosowania psychologicznie rozwiniętych sztuk perswazji… Niezależnie od tego czy jesteś osobą skorą do perswadowania lub też naturalnie obdarzasz ludzi dużym kredytem zaufania – nieopłacone faktury są problemem, który wymaga fachowego rozwiązania.

Z jakiego wsparcia finansowego korzystają przedsiębiorcy?

Od października 2020 roku na polskim rynku, sukcesywnie zwiększała się liczba firm niewywiązujących się z płatnościami w terminach. Według Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor, prawie połowa przedsiębiorców odnotowała problemy ze zleceniodawcami, którzy zwlekali z płatnościami nawet 60 dni!

Dane zebrane przez Krajowy Rejestr Długów pokazują, że aż 76,9% przedsiębiorców zamierza skorzystać z odroczenia, ulgi lub zwolnienia ze składek ZUS, które oferuje państwo polskie. Dodatkowo, sporym zainteresowaniem pracodawców (53,7%) cieszy się możliwość skorzystania z dofinansowania zatrudnienia. Ponadto, 33,2% ankietowanych przedsiębiorców myśli o zaciągnięciu preferencyjnych kredytów lub pożyczek.  Jednakże, statystyki pokazują, że ci z przedsiębiorców, którzy swoją działalność zaczęli krótko przed wybuchem pandemii, nie są w stanie obejść formalności, które już kolejny raz skutecznie blokują zdobywanie dodatkowych środków.

Bowiem wiele z firm często po prostu nie może spełnić wszystkich kryteriów niezbędnych do korzystania z pomocy rządowej, nie wspominając już o pomyślnej weryfikacji zdolności kredytowej. Oprócz tego, ci „szczęśliwcy” którym udało się uzyskać fundusze, deklarują, że są one niewystarczające. Aż 18,3% ankietowanych przedsiębiorców uważa, że elastyczność przyznawania wsparcia przez rząd powinna być większa i bardziej adekwatna do faktycznej sytuacji firmy. Zatem w sytuacji, w której wsparcie jest Ci niezbędne, ale z różnych powodów nie możesz go uzyskać,  finansowanie działalności w formie faktoringu, może okazać się najlepszym rozwiązaniem.

Konsekwencje nieopłaconych faktur w dobie pandemii.

Nawet jedna spóźniona faktura może ciągnąć za sobą szereg konsekwencji zaburzających Twoją płynność finansową i zdolność do dalszych inwestycji. Naturalnie, w czasie epidemii unikanie opłacania zaległych płatności nie zawsze jest całkowicie zależne od złej woli kontrahentów. Zastój gospodarki w wielu sektorach i utrata wypłacalności przedsiębiorców, z którymi współpracujemy są mechanizmami zrozumiałymi – w końcu wszyscy poniekąd od prawie roku jedziemy na tym samym wozie.

Aczkolwiek, to na Twoich barkach spoczywa końcowa odpowiedzialność wywiązywania się z Twoich własnych umów, obowiązków finansowych czy zobowiązań względem pracowników. Co jeśli powiem Ci, że obecny zastój gospodarki wcale nie musi powodować zastoju Twojego biznesu! Brzmi ciekawie? Zapraszam zatem do dalszej lektury.

Czarne scenariusze i jak do nich nie dopuścić.

Marek spóźnia się opłatami za transport, który ostatnio dla niego zrealizowałeś mimo iż wiedziałeś, że cienko przędzie. Jarek ma jeszcze trzy tygodnie na zapłacenie za Twoje usługi, aczkolwiek jesteś pewien, że zrobi to w terminie (przynajmniej masz taką nadzieję). Jola zawsze płaciła na czas, niestety pandemia zamroziła jej biznes i przestała składać u Ciebie zamówienia. Wiola z kolei już dawno wypadła z obiegu, bo jej firma jest nieustannie zamykana i otwierana z powodu nowych obostrzeń i sam jej już nie ufasz. ZUS, wypłaty, czynsze, paliwo… i dostępne środki się kończą.

Spokojnie, ta fikcyjna historia to nie katastroficzne proroctwo dla Ciebie. To tylko krótka opowieść o tym jak różne zdarzenia losowe mogą wpędzać przedsiębiorców w sytuacje iście podbramkowe. Jak zatem szybko i skutecznie zamieniać faktury na pieniądze nawet w przeciągu 24 godzin i nigdy nie tracić swojej płynności finansowej?

Dlaczego faktoring?

Już w starożytności ówcześni przedsiębiorcy wiedzieli, że podejmowanie się sprzedaży dóbr w imieniu zamożnych zleceniodawców (odpowiednik współczesnych usług faktoringowych) jest korzystne dla obu stron.

W Polsce faktoring znany jest od drugiej połowy lat 90-tych, kiedy to przemiany zachodzące w kraju sprzyjały dynamicznemu rozwojowi gospodarki. Obecnie, faktoring może skutecznie przyspieszyć płatności, ponieważ możesz nimi dysponować od razu po wystawieniu i sfinansowaniu faktury. W przeciągu niecałej doby, faktura może zostać zamieniona w realne pieniądze na Twoim koncie bankowym, a Ty zamiast marnowania swojej energii życiowej na zastanawianie się skąd wziąć fundusze, po prostu skupiasz się na rozwoju swojej firmy.

Rozumiem, że taki sposób pozyskiwania szybkiej gotówki z początku może budzić wątpliwości, zwłaszcza jeżeli jest to dla Ciebie teren zupełnie nowy. Pamiętaj jednak, że usługa faktoringu nie ma nic wspólnego z zaciąganiem kredytu czy z jakąkolwiek formą zadłużania się i rządzi się „swoimi prawami” (czytaj więcej: Faktoring a kredyt – różnice, wady i zalety).

Jak dokładnie działa faktoring?

Postaram się teraz, przybliżyć temat faktoringu w możliwie najprostszy i krótki sposób, opowiadając jak to działa na moim własnym przykładzie.

  1. W systemie internetowym, w którym jestem już zarejestrowany, załączam fakturę VAT, za którą chcę otrzymać szybką gotówkę. Darmowy limit ogólny w instytucji, z której korzystam wynosi nawet do 200 000 PLN, w tym do 100 000 PLN na jednego kontrahenta dzięki załączeniu w systemie pliku JPK VAT mojej firmy za ostatni pełny miesiąc.
  2. Mój kontrahent dostaję  prośbę o potwierdzenie transakcji – im szybciej to zrobi, tym szybciej dostaję pieniądze.
  3. W momencie w którym dany kontrahent potwierdzi fakturę, zlecany jest przelew, a pieniądze trafiają do mnie tego samego dnia.

Kwestie finansowe i prawne

Zastanawiasz się zapewne ile to wszystko kosztuje i czy jest bezpieczne. Otóż kwestia kosztów ściśle związana jest z firmą jaką wybierzesz, dlatego nie mogę udzielić Ci jednoznacznej odpowiedzi. Niektóre z instytucji oferują atrakcyjne stawki, lub jak w ING Finansowanie Faktur pierwszą fakturę sfinansujesz zupełnie za darmo (czytaj więcej: Jak działa i ile kosztuje finansowanie faktur?). Ponadto, w przypadku ING, wcale nie musisz być klientem banku, aby móc korzystać z tej usługi. Wystarczy, że Ty i Twój kontrahent działacie na rynku co najmniej 12 miesięcy, wystawiacie faktury z odroczonym terminem płatności i nie macie zaległości płatniczych.

Dodatkowo, każda z faktur podlega osobistej wycenie, która staje się dostępna w systemie internetowym po wprowadzeniu danych faktury i pozytywnej analizie dokumentów oraz Twojego kontrahenta. Ponadto, żeby skorzystać z usługi, nie musisz nawet wychodzić z domu- ING Commercial Finance S.A., który w roku 2020 roku osiągnął obrót ponad 37 mld, rozszerzył swoją ofertę o w pełni internetowe rozwiązanie (finansowaniefaktur.pl.). Wstępny koszt finansowania Twoich faktur jest transparentny i możesz go sprawdzić szybciej na kalkulatorze znajdującym się na stronie internetowej banku.

Czy faktoring jest dla Ciebie?

Jeżeli współpracujesz z firmami, które mają długie terminy płatności, faktoring może być dla Ciebie świetnym rozwiązaniem na utrzymanie płynności finansowej. Obecnie w Polsce z faktoringu korzysta 16.9 tysięcy firm, generując obrót 207.9 miliardów złotych (Polski Związek Faktorów, 2020). W skali całego kraju nastąpił wzrost zainteresowania faktoringiem jak i zaufanie do tej formy finansowania.

Zastanawiając się, która z instytucji oferujących tę usługę będzie dla Ciebie najlepsza, polecam zapoznanie się, z tegorocznymi rankingami firm faktoringowych (czytaj więcej: Ranking firm faktoringowych) Oprócz dokładnego porównania najlepszych graczy na rynku, znajdziesz tu również rzetelne opisy różnych form finansowania faktur, dzięki którym będziesz mógł znaleźć produkt najlepiej dopasowany do Twoich potrzeb. Odnośnie kwestii bezpieczeństwa, osobiście uważam, że do każdej transakcji finansowej powinno podchodzić się świadomie, licząc się z tym, że ryzyko zróżnicowane jest w zależności od wybranego formatu faktoringu.

Mimo iż, faktoring powszechnie uważany jest za usługę bezpieczną, bowiem jego fundamenty oparte są na ówcześnie wystawionych fakturach czyli pieniądzach, które już zarobiłeś, a nie na potencjalnie oszacowanych zyskach. Uczulam, że ważną rolę odgrywają także relacje personalne w biznesie oraz ich jakość. Może zdarzyć się tak, że będziesz musiał wspomóc faktoranta (podmiot świadczący usługę faktoringu) w dochodzeniu niezapłaconych należności np. poprzez telefony lub maile ponaglające. Kontrahenci zalegający z płatnościami częstą wchodzą w buty ofiary, nierzadko używając argumentacji rządzącej się logiką „nie płacę, bo mi nie płacą”. Toteż wsparcie w postaci usługi faktoringu może oszczędzić wielu frustracji i zapobiec pogorszeniu Twoich relacji z tymi, z którymi współpracujesz.

Przeczytaj więcej na temat faktoringu poniżej!

Faktoring a kredyt – różnice, wady i zalety

Jak działa i ile kosztuje finansowanie faktur?

Ranking firm faktoringowych.

Bibliografia

  1. Polski Związek Faktorów (2020). Analizy i Statystyki. Dostępne: http://faktoring.pl/analizy-i-statystyki/

Artykuł powstał w ramach współpracy ING i Przygody Przedsiębiorców, celem budowania świadomości rozwiązań faktoringowych wśród polskich przedsiębiorców.