RESTRUKTURYZACJA zamiast bankructwa? Konrad Radwan i Adam Kaczor z KKPR

W dobie trwającej pandemii niestety wiele firm mierzy się z problemami finansowymi. A istnieje rozwiązanie prawne, którego wielu przedsiębiorców jeszcze nie zna, a które stanowi alternatywę dla ostateczności, jaką jest bankructwo. Sprawdź, na czym polega i dla jakich firm jest restrukturyzacja!

Kim są rozmówcy?

Konrad Radwan i Adam Kaczor prowadzą kancelarię prawa gospodarczego o ponad 10-letnim doświadczeniu. Od 5 lat pomagają przedsiębiorstwom i zajmują się postępowaniami restrukturyzacyjnymi. Dzięki temu rozwiązaniu prowadzenie działalności w trudnych czasach może być możliwe i skuteczne.

Czym właściwie jest restrukturyzacja?

Restrukturyzacja to postępowanie przebiegające przed sądem i bazujące na aktualnych przepisach prawa. Ale spokojnie, nie jest takie straszne, jak mogłoby się wydawać – nie mamy w nim do czynienia z wyrokami sądu. Polega ono na tym, aby porozumieć się z wierzycielami przedsiębiorcy, przedstawiając im nowy plan spłaty. Dzięki temu można osiągnąć szereg udogodnień pomagających wyjść z trudnej sytuacji.

Polscy przedsiębiorcy niewiele wiedzą na ten temat i kojarzą to z restrukturyzacją bankową. Najczęstszym problemem jest mylenie pojęcia restrukturyzacji z postępowaniem upadłościowym. Tutaj jednak nie występuje syndyk, który decyduje o firmie, decyzyjność cały czas należy do przedsiębiorcy. Działania restrukturyzacyjne po prostu dążą do zachowania przedsiębiorstwa, zamiast do jego likwidacji.

Restrukturyzacja – główne cele:

– prowadzenie działalności gospodarczej i zarabianie pieniędzy

– zredukowanie zobowiązań

– wstrzymanie działań windykacyjnych.

Co warto wiedzieć o restrukturyzacji firmy?

Wstrzymana windykacja

W momencie wszczęcia postępowania zostaną wstrzymane wszelkie działania windykacyjne, egzekucja komornicza jest zawieszana. Jeden z klientów Konrada i Adama był w sytuacji, w której ogłoszono już termin licytacji pojazdu niezbędnego do wykonywania usług. W momencie wszczęcia postępowania restrukturyzacji, komornik musiał odstąpić od sprzedaży pojazdu w licytacji. Tym sposobem udało się uratować narzędzie pracy klienta, dzięki czemu klient może dalej pracować, by spłacać swoje zobowiązania.

Obniżenie wysokości zobowiązań

Co więcej, w wyniku tej procedury można zmniejszyć wysokość zobowiązań. Jeśli nie płacimy wierzycielom, do każdego zobowiązania doliczane są odsetki, koszty egzekucji, kary umowne, czy też koszty monitów. A te wszystkie uboczne koszty można wyeliminować. To, co zostało już pobrane, musi zostać, ale przyszłe koszty podlegają negocjacji. Dla długów, które podlegały egzekucji komorniczej, koszty uboczne często stanowią ponad 30% całego długu.

Oddajesz tyle, ile pożyczyłeś

Restrukturyzacja natomiast pomaga urealnić wartość długu – oddajemy tyle, ile zostało wzięte. Oczywiście są od tego wyjątki, bo z ZUS-em nie ma pola do negocjacji, można ewentualnie wydłużyć czas spłaty, jednak z bankami i chwilówkami jak najbardziej można negocjować. Niewątpliwą zaletą tego postępowania jest możliwość uzyskania dłuższego czasu na spłatę. Ubiegając się o wydłużenie terminu spłaty samodzielnie w Urzędzie Skarbowym, można rozłożyć raty na 12 lub 24 miesiące. W postępowaniu restrukturyzacyjnym mogą to być nawet 4 lata!

Redukcja kosztów stosowana do kapitału

Jeśli struktura zobowiązań to same kredyty, a majątek klienta jest niewielki, wówczas istnieje możliwość zredukowania kosztów okołokredytowych. Ta metoda może na starcie zmniejszyć saldo zobowiązań o około 20-30%. Wierzyciele muszą wyrazić zgodę na zredukowanie tych kosztów, jednak z punktu widzenia wierzyciela bardziej opłacalne jest wyrażenie takiej zgody. Dzięki temu dłużnik może pracować, zarabiać i spłacać należności, jeśli natomiast firma dłużnika ogłosiłaby upadłość, wierzyciel prawdopodobnie nie odzyskałby zbyt wiele. Celem postępowania restrukturyzacyjnego jest doprowadzenie do zrealizowania płatności na rzecz wierzyciela.

Czy podczas postępowania można zaciągać kolejne kredyty?

Można. Ale trzeba przy tym pamiętać, że jeśli ustali się z wierzycielami układ, na zaciągnięcie kredytu zgodę musi wyrazić większość wierzycieli. Kiedy natomiast uda się wykazać, że kredyt jest obrotowy lub inwestycyjny i jest konieczny, żeby zarabiać, wówczas szansa, że się zgodzą, jest całkiem spora. Przy restrukturyzacji występuje też możliwość szybszego wykreślenia ze wszystkich rejestrów dłużników – np. KRD.

Co można zrobić, gdy komornik zablokował konto?

Jeśli dłużnik decyduje się na postępowanie i podpisze umowę z licencjonowanym radcą, następuje ogłoszenie postępowania restrukturyzacyjnego. Następnie w ciągu dwóch tygodni egzekucje są zawieszane i konta klienta mogą zostać odblokowane. Przez kolejne 4 miesiące nie mogą być też wypowiedziane umowy leasingów. Od momentu podjęcia działań do wstrzymania wszelkich działań następuje więc natychmiastowa reakcja. Dopiero na końcu całej procedury, po uzyskaniu zgody wierzycieli, sprawa trafia do sądu.

Jak przebiega restrukturyzacja?

Proces restrukturyzacji rozpoczyna się od przesłania informacji w formie listownej do wszystkich wierzycieli. Na odzew od nich trzeba zazwyczaj poczekać około 2 tygodni. Wierzyciele zwykle kontaktują się telefonicznie, aby wyjaśnić im, o co dokładnie chodzi, bo postępowanie to bywa mylone z upadłościowym.

Wszystkie czynności dotyczące zebrania zgody wierzycieli i złożenia wniosku do sądu trwają około czterech miesięcy. Jeśli nie uda się zebrać niezbędnych zgód w wyznaczonym terminie, na przedsiębiorcę nie czekają żadne nieprzyjemne konsekwencje, po prostu sprawa wraca do punktu wyjścia. Cztery miesiące to stosunkowo mało czasu na taką operację, ale z doświadczenia Adama i Konrada wynika, że jak najbardziej jest to możliwe.  

Kolejny etap to negocjacje i rozmowy z wierzycielami, bo większość z nich musi zgodzić się na regulowanie zobowiązań. Nie podlegają redukcji jedynie wierzytelności wobec Urzędu Skarbowego i ZUS-u. Wierzyciele nad treścią układu mogą głosować w grupach, na przykład z podziałem na wierzytelności:

– umów z bankami

– publiczno-prawne

– wynikające stricte z prowadzenia działalności.

Jeśli większość osób jest na tak, można złożyć wniosek z ustalonym planem spłat do sądu.

Kiedy jest dobry moment, żeby rozpocząć restrukturyzację?

Do postępowania kwalifikują się dwa rodzaje przedsiębiorców:

  1. Firmy, które mają już otwarte postępowania egzekucyjne
  2. Firmy, które widzą, że kończą im się nadwyżki środków i za moment nie będą w stanie realizować dalej spłat.

Musi być to jednak przedsiębiorca, który rokuje, a nie taki, który wie, że już nie będzie zarabiał. Sytuacja wypłacalności musi wskazywać, że przedsiębiorca jest w stanie dalej funkcjonować, w innym przypadku pozostaje jedynie procedura upadłościowa.

Dla uzyskania analizy sytuacji zawsze warto zgłosić się do doradcy restrukturyzacyjnego, w KKPR taka analiza jest darmowa. W trakcie wstępnej rozmowy zadają szereg pytań o orientacyjne wartości, zobowiązania, proszą o opis, czym przedsiębiorca się zajmuje, z czego wynikają jego problemy, by mogli ocenić, czy nadaje się do restrukturyzacji. Do KKPR można zgłaszać się mniej więcej od poziomu zadłużenia około 400 000 zł jako struktura zobowiązań globalnych.

Na co powinien uważać przedsiębiorca, szukając kancelarii, która zajmuję się restrukturyzacją?

Przede wszystkim należy sprawdzić, czy doradca lub kancelaria są wpisani na listę licencjonowanych doradców restrukturyzacyjnych, prowadzoną przez Ministra Sprawiedliwości. Informacje te są dostępne na stronie gov.pl. Nie może być takiego postępowania bez licencjonowanego doradcy. Bardzo ważne jest także doświadczenie – KKPR pomaga ze zdobyciem finansowania zwrotnego i układu z wierzycielami. Równie ważne jest, żeby specjaliści łączyli wiedzę dziedzin prawa i finansów i ekonomii.

Jesteś zainteresowany restrukturyzacją? Sprawdź stronę KKPR!

Obejrzyj cały wywiad tutaj!

A jeśli już jesteśmy przy temacie finansów, może zainteresuje Cię wywiad ze specjalistą od optymalizacji podatkowej:
Optymalizacja podatkowa – fakty i mity!