ODSZKODOWANIE należy Ci się częściej, niż myślisz! Łukasz Kaźmierczak

Jak myślisz, do ilu lat wstecz można ubiegać się o odszkodowanie za wypadek? Czy wiesz, że nie zawsze ugoda z ubezpieczycielem jest najlepszym rozwiązaniem? Jakie kruczki prawne warto znać, żeby otrzymać należne świadczenie? O tym wszystkim zaraz dowiesz się od eksperta z kancelarii odszkodowawczej!

Kim jest Łukasz Kaźmierczak?

Łukasz jest partnerem w kancelarii odszkodowawczej. Specjalizuje się w reprezentacji osób poszkodowanych w procesach cywilnych, w sprawach związanych ze szkodą na osobie oraz z tytułu naruszenia dóbr materialnych. Często zajmuje się trudnymi sprawami, bo największą satysfakcję sprawia mu pomoc tym, którym nikt nie chce pomóc. Uzyskał dla swoich klientów już ponad 100 milionów złotych odszkodowań!

Odszkodowania to dziki zachód!

Branża odszkodowań nie jest za bardzo ograniczona regulacjami prawnymi, dlatego nie jest łatwo znaleźć godnych zaufania doradców. Bardzo wiele firm działa w nieetyczny sposób – na przykład chwilę po tym, gdy ktoś doświadczył wypadku, kilkoro agentów wyczekuje pod domem rodziny pokrzywdzonego. Celem takich firm jest wyłącznie zarobek, bo mają sieć agentów, których trzeba utrzymać. Łukasz odradza podejmowanie współpracy z tego typu podmiotami.

Dlaczego? Istnieje tendencja nieustannego obniżania swojego honorarium. A każda firma musi zarabiać, żeby funkcjonować, dlatego podmioty działające w ten sposób często po prostu ucinają godziny pracy nad danym przypadkiem. W efekcie osiągają mniejsze zadośćuczynienia i odszkodowania, niż należy się poszkodowanym. Łukasz dokłada starań, żeby edukować ludzi w tym zakresie i pokazywać, że jest także druga, uczciwa strona medalu.

Jak bardzo może być zaniżone odszkodowanie dla klienta?

Jeśli zdecydujemy się na ugodę z ubezpieczycielem odpowiedzialnym za szkodę, ucinamy drogę do możliwości pozyskania większej kwoty odszkodowania. Ugoda oznacza zrzeczenie się roszczeń i później nic już nie da się zrobić. Często agenci lub rady prawni doradzają ugodę, a nie zawsze jest to dobre rozwiązanie.

Często korzystniejsze jest skierowanie sprawy do sądu. Łukasz prowadził sprawy, w których udało się uzyskać nawet 3 razy więcej zadośćuczynienia, niż proponowano w ramach ugody. Takie sprawy czasami trwają nieco dłużej, ale mają znacznie lepsze efekty.

Jak zatrudnić kancelarię lub firmę odszkodowawczą?

Przed podpisaniem umowy o ugodzie lub przed podjęciem decyzji o skierowaniu sprawy do sądu, warto skontaktować się ze sprawdzoną kancelarią lub firmą odszkodowawczą. Jest kilka bardzo ważnych czynników, na które należy zwrócić uwagę, podejmując taką współpracę:

1. Po pierwsze – ważne, żeby podejmować współpracę z odpowiednimi ludźmi.

Upewnij się, od kiedy dana firma istnieje i sprawdź, czy nie jest firmą krzak. Jeśli natomiast udzielasz pełnomocnictwa, upewnij się i przeczytaj w umowie, gdzie zostaną przelane środki z odszkodowania. Na niektóre firmy trzeba uważać, dlatego zawsze najpierw zapoznaj się z opiniami i recenzjami współpracy.

2. Poszukaj niezależnej kancelarii.

Aktualnie wszystkie sprawy załatwia się zdalnie, dlatego nie musi być to kancelaria z Twojej miejscowości. Sprawdź, czy kancelaria jest zarejestrowana i jak długo istnieje. W przypadku firmy odszkodowawczej upewnij się, że istnieje minimum 3-4 lata, bo zdarzają się przypadki, kiedy firma po roku zamyka się i odchodzi z pieniędzmi klienta.

3. Dowiedz się, kto będzie prowadził daną szkodę.

Kancelaria, która mogłaby prowadzić postępowanie na etapie sądowym to coś odrębnego, a firma odszkodowawcza to oddzielny podmiot. Należy zwrócić więc uwagę, czy firma odszkodowawcza to pośrednik, który skieruje Cię do kancelarii, czy może pracuje u nich radca, który będzie prowadził daną sprawę.

4. Bardzo ważne jest, żeby sprawdzić zawartość umowy.

Należy poprosić o kopię umowy i spokojnie się z nią zapoznać, nie w towarzystwie agenta. Umowa powinna zabezpieczać interesy obu stron – zarówno kancelarii, jak i klienta.

Dwa z najważniejszych elementów, które należy sprawdzić w umowie:

– czy kwota wynagrodzenia zawiera VAT, czy jest bez uwzględnionego podatku?

– jeśli skierujecie sprawę do sądu, to kto za to płaci? Są podmioty, które pokrywają koszty wstępnej sprawy sądowej, ale są też podmioty, które tego nie pokrywają. W umowie jednak powinno zostać wyraźnie określone, ile i w jakim kontekście zapłaci klient, gdy pozew zostanie złożony do sądu.  

5. Model rozliczania się z kancelarią.

Firmy stosują rozmaite sposoby rozliczania. Niektóre oczekują zaliczki, by uzyskać większe zaangażowanie ze strony klienta. U Łukasza natomiast wynagrodzenie zależy od sukcesu sprawy – czyli tylko, jeśli wygrają sprawę i bezpiecznie ją zamkną konkretnym rezultatem, od sumy końcowej pobierają określone honorarium.

Do ilu lat wstecz możesz domagać się o odszkodowanie?

W większości przypadków takich jak szkody na mieniu oraz wypadki komunikacyjne, błędy medyczne i wypadki w miejscu pracy, czas na likwidację szkody wynosi 3 lata. Klienci jednak często popełniają błąd, że czekają, aż wyzdrowieją i zgłaszają się pod koniec terminu, kiedy jest za późno, by ubiegać się o odszkodowanie. W niektórych przypadkach można ubiegać się o rekompensatę za zdarzenia nawet sprzed 20 lat, ale dotyczy do szczególnych okoliczności.

Co zrobić, kiedy doświadczyłeś szkody?

Przede wszystkim OD RAZU zgłoś się do kancelarii. W większości kancelarii pierwsza porada i rozmowa nic nie kosztuje, a przynajmniej dowiesz się, jakie dokumenty musisz zbierać, na co zwrócić uwagę i jakie kroki poczynić, żeby uzyskać odszkodowanie. Jest to bardzo ważne, dlatego że na tym etapie może wystąpić bardzo wiele błędów. Ludzie często mają poczucie, że jeśli są ubezpieczeni, to odszkodowanie im się należy.

Natomiast lista rzeczy, o które klient musi zadbać, jest bardzo długa, a ubezpieczyciele tylko czekają na popełnienie błędu. Zgłaszanie zwykłej szkody także jest podchwytliwe. Nawet osoby, które od kilkudziesięciu lat opłacają polisę, mogą spotkać się z problemami i z odmową ubezpieczyciela. Klienci mogą nieumyślnie pomijać niektóre aspekty i ze względu na to nie uzyskają odszkodowania. W takiej sytuacji pozostaną ze szkodą, której nie da się zrekompensować, a kancelaria wiedziałaby, na co zwrócić uwagę. Trzeba pamiętać, że ubezpieczyciel to firma, która muszą zarabiać, żeby istnieć. Jeśli znajdzie więc drobiazg w sprawie, dzięki któremu będą mogli uniknąć odpowiedzialności, to jest spora szansa, że z niego skorzystają.

Szkody i nieszczęśliwe zdarzenia towarzyszą wielu ludziom każdego dnia. Niestety w Polsce zwyczaj ubiegania się o odszkodowania nie jest rozwinięty tak, jak na przykład w Stanach Zjednoczonych. Często brakuje nam przekonania i wiary w swoje możliwości. A odszkodowanie jest czymś, co zwyczajnie nam się należy.

Łukasz pragnie uświadamiać ludzi na temat ich praw, dlatego prowadzi kanał na YouTube o nazwie Skuteczne Odszkodowania, na którym dzieli się konkretnymi historiami i pokazuje, że warto walczyć o swoje prawa. Sprawdź sam! A jeśli potrzebujesz jego pomocy, zgłoś się poprzez stronę SOS-BPHC!

Całą rozmowę obejrzysz na YouTube Przygody Przedsiębiorców!